Czym są miody pitne?

Miód pitny to trunek znany już w średniowieczu. Powstaje w wyniku fermentacji alkoholowej, która odbywa się poprzez dodanie drożdży winiarskich do brzeczki miodu pszczelego.

Brzeczka miodowa jest roztworem sporządzonym z wody i miodu, przygotowywanym na zimno (brzeczka niesycona) lub na gorąco (brzeczka sycona).

Z uwagi na stopień rozcieńczenia miodu wodą, miody pitne dzielimy na cztery główne rodzaje:

  • Półtoraki – jedna objętość miodu rozcieńczona jest połową objętości wody,
  • Dwójniaki – jedna objętość miodu rozcieńczona jest jedną objętością wody,
  • Trójniaki – jedna objętość miodu rozcieńczona jest dwiema jednostkami objętości wody,
  • Czwórniaki – jedna objętość miodu rozcieńczona jest trzema jednostkami objętości wody.

Im bardziej rozcieńczone są miody, tym są słabsze, ale przy tym szybciej dojrzewają i są gotowe do picia.

Najmocniejsze i najdłużej leżakujące są półtoraki – potrzebują ok. 8-10 lat w beczce, a ich zawartość alkoholu może wynosić od 14 do 18%. Najsłabsze czwórniaki leżakują ok. 6-8 miesięcy i osiągają zawartość alkoholu na poziomie od 9–12%.

Miody pitne mogą być przygotowane z samego miodu (tzw. miód naturalny, panieński), lub być doprawione ziołami, chmielem czy sokiem owocowym.

Tradycyjny sposób picia miodów zakłada podawanie ich w temperaturze pokojowej. W szczególności ta zasada stosowana jest przy okazji picia półtoraków i dwójniaków. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie by podawać miód np. na gorąco, w towarzystwie takich dodatków jak plastry pomarańczy, cynamon czy przyprawy korzenne. Kwestia ta zależy od preferencji osoby pijącej ten trunek.

Miód pitny pasuje dobrze do dań wywodzących się z tradycyjnej polskiej kuchni, od ryb, drobiu, aż po jagnięcinę. Przechowujemy go w ciemnym, chłodnym miejscu, najlepiej leżąco – tak jak wino.

W naszej ofercie znajdziecie 3 wspaniałe miody pitne:

Szlachetny Miód Pitny Dwójniak Panieński

Miód Pitny Dwójniak Malina

Miód Pitny Trójniak Hyćka

CLOSE
CLOSE