Jak wybrać wino?

Nie ma uniwersalnego przepisu na wybór idealnego wina, który byłby w 100% niezawodny i sprawdzał się u każdej osoby. Tylko poprzez degustację i próbowanie nowych smaków możemy określić nasze winne preferencje. Wiąże się to niestety z ryzykiem wypicia kilku nietrafionych butelek wina, ale czy nie warto zaliczyć paru nieudanych prób, by w ostateczności wybrać nasze idealne wino?

Poniżej przedstawiamy Wam kilka porad, które pomogą Wam przygotować się do zakupu wina.

1. Określ przeznaczenie kupowanego wina.

Wybór typu wina będzie zależny od tego, dla kogo je kupujesz. Czy będzie to wino dla Ciebie do spożycia w domu, a może sprezentujesz je innej osobie? Określając, kto będzie pił kupowane wino, musisz znać preferencje smakowe danej osoby.

2. Wybierz typ wina.

Białe, czerwone, a może różowe? Wytrawne, słodkie, półwytrawne?
Znasz swoje preferencje? Super, wybór nie będzie stanowił dla Ciebie problemu.
Nie wiesz co może Ci smakować? Odnieś się do tego, co już próbowałeś. Zastanów się, czy bliższe są Ci słodsze smaki czy wytrawne. Czy chcesz by wino było lżejsze w smaku (białe), czy może bardziej treściwe (czerwone). Czytaj o winie, pozyskuj wiedzę i smakuj 🙂

3. Nie sugeruj się wyglądem etykiety, a jej treścią.

To co piękne, w pierwszej kolejności przykuwa naszą uwagę. Ale nie zawsze za pięknym opakowaniem, idzie satysfakcjonująca nas zawartość. Dlatego zanim skreślisz produkt ze względu na wygląd etykiety – sprawdź jakie informacje zawarł na niej producent. Może się okazać, że w butelce z mało atrakcyjną etykietą, zamknięte jest wino spełniające Twoje smakowe upodobania.

4. Bądź otwarty na różne typy zamknięcia. 😉

Wino zamykane korkiem syntetycznym lub aluminiową zakrętką kojarzy Ci się z tandetą i oznaką niskiej jakości?
Czy producenci win świadomie narażaliby swoje dobre imię decydując się na zamykanie butelek czymś, co mogłoby popsuć ich zawartość?
Jeżeli kupujesz wino do bieżącego spożycia, możesz śmiało spróbować win zamykanych w mniej tradycyjny sposób niż naturalny korek.

5. Kupuj wino w sklepach wyspecjalizowanych w sprzedaży win.

Tego typu sklepy tworzone są przez ludzi, dla których wino to pasja. W związku z powyższym masz gwarancję, że w asortymencie sklepu znajdą się wyselekcjonowane wina, wybrane przez pasjonatów i znawców.

6. Skorzystaj z pomocy doświadczonych osób.

Przeczytałeś wiele artykułów nt. wina, ale czujesz się przytłoczony ilością informacji i nie wiesz jak je wykorzystać? Skorzystaj z pomocy doradcy do spraw win, który bazując na swoim doświadczeniu i rozmowie, pomoże wskazać konkretne pozycje, które mogą Cię zainteresować.

CLOSE
CLOSE