Winnica Fratelli Giuliari

Fratelli Giuliari Winery

Winnica została założona w 1960 roku przez braci Pietro Carlo i Tiziano Giuliari. Po śmierci Pietro Carlo zarządzanie winnicą przejęło kolejne pokolenie, syn ​​Tiziano – Juri i syn Pietro Carlo – Andrea . Z zewnątrz winiarnia prezentuje się niepozornie i bezpretensjonalnie – jak jej skromni właściciele.  Bracia Giuliari są pełni pokory i nie uznają przechwałek, również na temat win, które opuszczają ich piwnice. Jednak niesłusznie, ponieważ ich wina to prawdziwe arcydzieła, co potwierdzają również liczne nagrody i wyróżnienia.

Fratelli Giuliari Winery znajduje się 15 km na wschód od Werony, w Illasi, w środku DOCG Valpolicella.

Valpolicella to region położony na północy Włoch w prowincji Veneto. Słynie z produkcji Amarone, jednych z najważniejszych włoskich win. Nazwa regionu wywodzi się z łaciny “Vallis polis cellae” oznacza “dolinę wielu piwnic”. Na zachodzie graniczy z jeziorem Garda, a na wschodzie i północy jest otoczony przez Góry Lessini. Krajobraz charakteryzują wzgórza i łagodne stoki w większości pokryte winnicami, oliwkami i drzewami wiśni. Winogrona są uprawiane tradycyjnie w pionie, według typowej „Pergoli Veronese”, co jest szczególnie ważne dla późno dojrzewającej Corviny, która jest podstawą Amarone.

Amarone powstaje z winogron podsuszanych w specjalnych warunkach (np. na drewnianych suszarkach), które w miarę suszenia osiągają wyższy poziom cukrów. Przepisy apelacji wymagają, by proces ten trwał przynajmniej do 15 grudnia, po czym winogrona można poddać winifikacji. Amarone jest winem wytrawnym, więc cukier w całości musi się przekształcić w alkohol. Wymagane jest przynajmniej dwuletnie starzenie w beczkach.

Z tej niezwykłej winnicy wywodzi się Angelo Di Vino – Amarone della Valpolicella – aromatyczne, wytrawne wino o pięknej rubinowej barwie.

Więcej o tym winie można przeczytać tutaj:https://vinori.pl/angelo-di-vino-3262/

 

 

CLOSE
CLOSE